کارتخوان سیار

انواع کارتخوان از نظر بستر ارتباطی

انواع کارتخوان از نظر بستر ارتباطی

انواع کارتخوان از نظر بستر ارتباطی در سایت پکس پوز به توضیح آن می پردازیم.

 

دستگاه های کارتخوان

یکی از مشکلات همیشگی جابجا کردن هر روزه ی وجه نقد با خود می باشد. جابجایی وجه نقد علاوه بر خطرناک بودن و تهدید امنیت مالی و یا حتی جانی شما همواره با مشکلات دیگری مانند داشتن انواع آلودگی ها، نیاز به وسایلی از قبیل کیف های جادار برای جابجایی آن، عدم توانایی خرید با مبالغ بالا و… همراه می باشد. کارت های اعتباری یکی از مواردی است که جایگزین مناسبی برای وجه نقد به شمار می رود. کارت های اعتباری فضای کمی اشغال می کنند، آلودگی کم تری به همراه دارند، با داشتن رمز امنیت بیش تری برای صاحب آن به ارمغان می آورد و… البته لازمه ی جایگزینی این کارت ها با وجه نقد توانایی از استفاده از آن ها در تمام خریدها می باشد.

امروزه با وجود دستگاه های کارتخوان(دستگاه های pos) در اکثر مغازه ها امکان استفاده از این کارت های اعتباری فراهم گشته است. دستگاه کارتخوان دستگاهی است که موجب انتقال وجه از کارت مشتری به حساب بانکی صاحب دستگاه می گردد. کارتخوان ها از بسترهای متفاوت به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. در ادامه ی مطلب انواع کارتخوان از نظر بستر ارتباطی بررسی می شوند.

انواع کارتخوان از نظر بستر ارتباطی

همان طور که ذکر شد دستگاه های کارتخوان انواع مختلفی دارند. یکی از  مواردی که موجب تنوع کارتخوان ها می شود بستر ارتباطی آن ها می باشد.

دستگاه کارتخوان تلفنی (Dialup)

نام این نوع کارتخوان از این رو تلفنی است که با خط تلفن کار می کند. برای اتصال به خط تلفن نیز دستگاه باید در مکان ثابتی قرار گیرد، به همین دلیل به آن کارتخوان ثابت نیز می گویند. به دلیل ثابت بودن مکان این دستگاه، استفاده از آن در فروشگاه ها، مغازه ها ، دفاتر و یا سایر مشاغلی که در محل ثابتی قرار دارند، کاربرد بیش تری دارد. سرعت تراکنش این دستگاه متوسط می باشد. این نو.ع کارتخوان به نسبت سایر انواع ساده تر و به تبع محبوب تر می باشد.

بیشتر بخوانید
مالیات به کارتخوان های پرتراکنش

دستگاه کارتخوان شبکه‌ای (Lan)

این نوع کارتخوان بر خلاف کارتخوان تلفنی نیازی به اتصال به خط تلفن ندارد بلکه دریافت اطلاعات در آن از طریق شبکه ی اینترنتی صورت می گیرد. علاوه بر این ها، سرعت انجام تراکنش ها در این نوع کارتخوان ها بالا است. به همین دلیل در محل هایی که تعداد تراکنش های زیادی در روز انجام می گیرد، استفاده از این نوع کارتخوان موجب صرفه جویی در زمان می گردد. هم چنین ممکن است در همه ی مشاغل امکان اتصال به خط ثابت وجود نداشته باشد.

دستگاه کارتخوان بی‌سیم یا سیار

این نوع کارتخوان ها برای فعال شدن نیازمند یک سیم کارت هستند که دسترسی به اینترنت و GPRS داشته باشد. سرعت تراکنش در این نوع کارتخوان بالا می باشد. این نوع کارتخوان ها مناسب مشاغلی است که به صورت سیار کار می کنند و در مکان ثابتی مستقر نمی باشند.

دستگاه کارتخوان متصل به رایانه‌ (PC-Pos)

کارتخوان های متصل به رایانه را احتمالا در فروشگاه های زنجیره ای مشاهده نموده اید. این دسته از کارتخوان ها به رایانه متصل بوده و اطلاعاتی از قبیل موارد خرید و قیمت هر کدام از طریق رایانه به دستگاه منتقل می شود. در این نوع کارتخوان ها به دلیل انجام محاسبات توسط سیستم، احتمال بروز هرگونه خطا به مقدار زیادی کاهش پیدا می کند.

دستگاه کارتخوان بلوتوثی (Bluetooth)

این نوع کارتخوان ها متشکل ازدو قسمت پایه و کارتخوان می باشند. تراکنش می تواند تا فاصله ی 100 متری و از طریق بلوتوث صورت گیرد. این ویژگی بیش تر در مراکزی کاربرد دارد که خواستار رفاه بیش تری برای مشتریان می باشند. استفاده ازاین نوع دستگاه از تجمع مشتری ها جلوی صندوق پیشگیری می نمایند.

بیشتر بخوانید
نحوه ثبت نام و دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان

دستگاه کارتخوان M-POS

این نوع از کارتخوان جدیدترین و پیشرفته نوع آن می باشند. ابعاد دستگاه بسیار کوچک بوده و پرداخت به آن توسط گرفتن اسکن کارت بانکی از تلفن همراه می باشد. از مزیت دیگر این کارتخوان ها می توان به عدم چاپ رسید کاغذی اشاره نمود. در عوض چاپ رسید کاغذی، تاییدیه ی پرداخت به تلفن خریدار پیامک می گردد. عدم چاپ رسید کاغذی موجب صرفه جویی در کاغذمی شود. هم چنین  از مشکلاتی از جمله گم شدن ، پاره شدن و یا رسیدن هرگونه آسیب به رسید پیش گیری می نماید.

پانوشت:
دستگاه پوز سیار  – کارتخوان سیار  – کارت خوان سیار

1 دیدگاه در “انواع کارتخوان از نظر بستر ارتباطی

  1. سحر گفت:

    مقاله آموزنده و کاملی بود راجع به انواع دستگاه کارتخوان ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.