کارتخوان سیار

اصول نگهداری از دستگاه کارتخوان

اصول نگهداری از دستگاه کارتخوان در سایت پکس پوز به توضیح آن می پردازیم.

بهتر است بخوانید:تعمیر فیش پرینتر

مزایای استفاده از دستگاه کارتخوان

امروزه با توجه به مزایای فراوانی که کارت های اعتباری به همراه دارند، کمتر کسی به فکر استفاده از پول نقد در خرید می افتد. استفاده از دستگاه های کارتخوان علاوه بر داشتن فوایدی برای خریداران، برای صاحبان آن نیز مزایایی به همراه دارد. از جمله ی این فواید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ایجاد شرایط بهداشتی مناسب تر برای صاحبان دستگاه و هم چنین خریداران
 • راحتی کار فروشندگان در حساب و کتاب و هم چنین عدم لزوم در برگرداندن پول خرد
 • وجود امکاناتی از قبیل خرید شارژ و یا پرداخت قبوض در کارتخوان ها
 • عدم نیاز صاحبان دستگاه به داشتن گاو صندوق و یا مکان های مخصوص دیگر
 • امکان گرفتن موجودی از کارت های اعتباری دل خواه خود
 • امکان مشاهده ی گزارش از تراکنش های گذشته
 • پرداخت راحت در هر مکان دل خواه
 • عدم نیاز به شمارش پول ها و به تبع احتمال بروز اشتباهات کم تر در حساب و کتاب ها.
 • کاهش احتمال کلاهبرداری به دلیل صدور رسیدهای پرداخت برای فروشنده و خریدار.
 • رفع مشکل گرفتن پول و یا چک های تقلبی از مشتریان
 • احتمال در دسترس نبودن پول نقد توسط مشتری ها
 • عدم نیاز فروشنده به مراجعه به بانک برای انتقال وجه نقد به حساب خود
 • و…

————————————————

بهتر است بدانید:

تعمیر دستگاه پوز سیار

تعمیر کارتخوان سیار

تعمیر پرینتر

————————————————

اصول نگهداری از دستگاه کارتخوان

نگهداری از دستگاه کارتخوان نیز مانند نگهداری از هر وسیله ی دیگری اصول و قواعدی دارد. این اصول و قواعد منجر به استفاده ی طولانی مدت از این وسایل می گردد. به عبارتی دیگر اگر از این اصول و قواعد پیروی نشود، سلامت دستگاه به خطر افتاده و عمر آن کاهش پیدا می کند.  از جمله ی برخی  از این اصول و قواعد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بیشتر بخوانید
انواع پوز

استفاده ی درست و مناسب

استفاده ی نادرست از هر وسیله ای موجب کوتاه شدن عمر آن می شود. دستگاه کارتخوان نیز از این موضوع مستثنی نیست. به همین دلیل لازم است قبل از استفاده از دستگاه کارتخوان استفاده از آن را به طور کامل یاد گرفت تا بعدها با مشکلاتی مواجه نشد. جدا از استفاده ی درست، لازم است تا هنگام سرهم بندی اجزای دستگاه دقت کافی مبذول داشت تا هیچ خطایی رخ ندهد. هم چنین ضروری است تا هنگام بروز هر گونه مشکلی در دستگاه به متخصص مراجعه نمود تا برای حل آن اقدام نماید.

__________________________________________

بهتر است بدانید:

تعمیر دستگاه خودپرداز ATM

تعمیر پرینتر در محل

تعمیر پرینتر حرارتی

__________________________________________

رعایت بهداشت دستگاه

یکی دیگر از اصولی که در استفاده از دستگاه کارتخوان حائز اهمیت است، تمیز نگه داشتن دستگاه می باشد. رعایت بهداشت دستگاه، علاوه بر افزایش عمر دستگاه، موجب عدم گسترش آلودگی در بین خریداران و صاحب دستگاه می گردد. زیرا همان طور که می دانید، افراد مختلفی در طی روز ممکن است از این دستگاه استفاده نمایند. این استفاده های مختلف موجب انتشار انواع آلودگی ها، ویروس ها، میکرب ها و… می گردد. برای جلوگیری از این امر بهتر است فروشنده، به شخصه به کشیدن کارت مشتری و وارد نمودن رمز اقدام نماید. و یا این که می تواند هر چند مدت یک بار با یک دستمال مرطوب و یا دستمال آغشته به مقداری الکل، اقدام به ضدعفونی کردن دستگاه کند. قسمت صفحه کلید دستگاه و صفحه ی نمایشگر دستگاه های کارتخوان لمسی معمولا جزو آلوده ترین بخش ها می باشند.

بیشتر بخوانید
رمز پشتیبان و رمز پذیرنده دستگاه کارتخوان

خطاهای دستگاه

بی توجهی به خطاهای دستگاه کارتخوان ممکن است عواقب جدی را به همراه داشته باشد. لذا لازم است هنگام مواجه شدن با هر خطا و اروری در دستگاه نسبت به آن بی تفاوت نبود. و با تحقیق و پرسش از متخصصان نسبت به رفع آن خطا اقدام لازم را انجام داد.

امنیت دستگاه کارتخوان

توجه به امنیت دستگاه های کارتخوان نیز یکی دیگر از مواردی است که در نگهداری از دستگاه باید به آن توجه کافی داشت. در این قسمت واژه ی امنیت به دو صورت تعبیر می گردد. یکی از این صورت ها داشتن توجه لازم به عدم گم شدن و یا به سرقت رفتن دستگاه کارتخوان می باشد و دیگری عدم هک کردن دستگاه کارتخوان و ایجاد خسارات مالی فراوان می باشد.

در مورد اول می توان با کمی دقت و حواس جمعی جلوی آن ها را گرفت. اما کار در مورد دوم کمی مشکل تر می شود. برای جلوگیری هک شدن دستگاه در قدم اول کافی است تا رمز پذیرنده ی دستگاه از حالت پیش فرض به رمز دیگری مبدل گردد. هم چنین لازم است، هنگام خرید مشتریان و استفاده ی آنان از دستگاه رمز آن ها برای سایر افراد موجود در اطراف آنان مشخص نگردد. برای حل این گونه مشکلات می توان از کارتخوان هایی استفاده نمود که دارای دو پایانه می باشند که یکی از آن ها مخصوص وارد کردن رمز توسط مشتری است.

__________________________________________

بیشتر بدانید:

دستگاه پوز سیار

کارتخوان سیار

کارت خوان سیار

__________________________________________

1 دیدگاه در “اصول نگهداری از دستگاه کارتخوان

 1. Zeynab گفت:

  اصول نگهداری از دستگاه کارتخوان رو خيلی عالی شرح دادین ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.